Relacja z konferencji w Jaśle 4 grudnia 2024
4 grudnia 2024 r. Miasto Jasło zorganizowało konferencję poświęconą aktualnym wyzwaniom w obszarze profilaktyki uzależnień pt: „Uzależnienia behawioralne wśród dzieci i młodzieży”. Partnerem konferencji był Instytut Nowej Kultury.
W komfortowych warunkach – w lokalnym Generatorze Nauki GEN odbyło się nie tylko ważne wydarzenie edukacyjne, ale również wręczenie Miastu Jasło certyfikatu „Gmina Promująca Profilaktykę Uzależnień” przyznawanego przez Instytut Nowej Kultury. Sympozjum swoją obecnością zaszczyciły władze samorządowe z panem Pawłem Rzońcą, Sekretarzem Miasta Jasła (Delegatem Pana Burmistrza) oraz samorządowcy, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy służb mundurowych i społecznych, nauczyciele oraz wszyscy zainteresowani tematyką konferencji. Główną koordynatorką konferencji była pani Iwona Byczek, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Urzędzie Miejskim w Jaśle. Fundację Instytut Nowej Kultury reprezentował dr Paweł Filipczak, wicedyrektor ds. programów. W wydarzeniu wzięło udział około 90 osób.
Na początku konferencji poproszono dr. Pawła Filipczaka o odczytanie laudacji opisującej wieloaspektowe dokonania samorządu Miasta Jasła w obszarze profilaktyki uzależnień. Rzeczywiście ilość inicjatyw i realizowanych programów profilaktycznych w Jaśle jest imponująca! Nadeszła potem chwila na uroczystość wręczenia Miastu Jasło certyfikatu „Gmina Promująca Profilaktykę Uzależnień”. Na scenę został zaproszony pan Paweł Rzońca, Sekretarz Miasta Jasła, który w imieniu Burmistrza Adama Kostrząba przyjął z rąk dr. Pawła Filipczaka certyfikat i zabrał głos. Pan Sekretarz podziękował lokalnym specjalistom z obszaru profilaktyki za ich ciężką, ale zarazem efektywną pracę.
Potem nadszedł czas na merytoryczną część konferencji. Wykłady wygłosili: dr Maciej Dębski („Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią dbać”); p. Andrzej Wojciechowski („Wpływ mediów społecznościowych na postrzeganie ciała i rozwój zaburzeń odżywiania”), oraz p. Iwona Sztajner („Pomoc specjalistyczna dla osób z uzależnieniami behawioralnymi”). Po wykładach odbył się panel dyskusyjny z udziałem prelegentów podczas którego uczestnicy mieli możliwość zadać wkładowcom pytania bądź podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Serdecznie gratulujemy Miastu Jasło otrzymanego certyfikatu, przystąpienia do programu „Porozumienie Skuteczny Samorząd Efektywna Profilaktyka” i organizacji konferencji na tak ważny i aktualny temat. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali certyfikat poświadczający uczestnictwo w sympozjum.
Autorzy zdjęć: Andrzej Wojciechowski oraz Miasto Jasło.