Skuteczny Samorząd – Efektywna Profilaktyka
PSSEP działa na zasadzie ciągłej kampanii edukacyjnej z zakresu przeciwdziałania problemom uzależnień oraz podnoszeniu jakości realizowanych gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami: Propozycja Umowy PSSEP oraz Załączniki do Umowy.
Obszary działania
- Pomoc osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych
- Pomoc członkom rodzin z problemem uzależnień
- Profilaktyka dzieci i młodzieży
- Pomoc dzieciom z rodzin z problemem uzależnień – socjoterapia
- Profilaktyka FASD
- Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Ograniczanie dostępności alkoholu
- Szkody zdrowotne powodowane przez alkohol. Nietrzeźwi kierowcy
- Uzależnienia behawioralne
- Edukacja publiczna. Współpraca i wspieranie organizacji pozarządowych w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
Szkoleniowe seminarium internetowe, które jest przeprowadzane przez wykładowcę dla określonej w umowie liczby uczestników w czasie rzeczywistym przy użyciu technologii internetowej. Instytut Nowej Kultury (INK) zapewnia uczestnikowi PSSEP jeden webinar ekspercki w miesiącu z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych (lipca i sierpnia).
Proces wymiany doświadczeń, informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony za pomocą platformy internetowej pomiędzy uczestnikami PSSEP. Główną częścią spotkania będzie prezentacja i analiza projektów profilaktycznych realizowanych w danej Jednostce Samorządu Terytorialnego.
Program szkoleń przygotowany dla członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii w formie e-learningu uwzględniający zadania członków gminnych komisji, wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Biuletyn edukacyjny rozsyłany do uczestników PSSEP za pomocą poczty elektronicznej zawierający treści pomocne w realizacji Gminnych programów, dobry zasób wiedzy i najnowsze trendy profilaktyczne.
– 1 spotkanie on-line w miesiącu
– wymiana doświadczeń, kontaktów, pomysłów (prezentacja projektów z gminy)
– podstawowe szkolenie dla członków gminnych komisji w formie e-learningu (szkolenie podstawowe, dla dowolnej liczby członków gminnych komisji)
– (z jednego z 10 obszarów, co roku inny)
– plakat 10 szt., dwie ulotki po 200 sztuk, broszura – 50 szt.
– (z jednego z 10 obszarów, co roku inny)
– plakat 10 szt., dwie ulotki po 200 sztuk, broszura – 50 szt.
(Instytut zapewnia program dydaktyczny.
Noclegi i wyżywienie w formie opłaty konferencyjnej są dodatkowo płatne).
i projektów edukacyjnych
„Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień w społecznościach lokalnych.”
przygotowane przez INK
Zmieniajmy razem obraz Polski! Poprzez PSSEP uczestnicy mają wyjątkową szansę zmienić obraz swojej gminy czy miasta! Pokażmy efekty naszych działań innym! Promujmy dobro!
Tytuł i certyfikat „Gmina Promująca Profilaktykę Uzależnień” – dokument wydawany przez INK stwierdzający posiadanie przez danego uczestnika PSSEP określonych kompetencji w obszarze profilaktyki uzależnień.
Dołącz do PSSEP i zbierz energię do działania.
Zorganizuj się zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od PSSEP.
Zbuduj aktualny profil swojej gminy w oparciu o 10 bloków tematycznych.
Opracuj szczegółową strategię działania.