6 listopada 2024

Fotorelacja z konferencji PSSEP 24-25 października 2024 r.

Konferencja PSSEP 2024_14.jpg

W dniach 24-25 października 2024 r. w Hotelu Groman w Sękocinie Starym odbyło się dwudniowe sympozjum "Samorządy w skutecznym działaniu na rzecz profilaktyki uzależnień". 

Konferencję uroczyście otworzyła Dyrektor Programowa Instytutu Nowej Kultury, Jolanta Terlikowska, która ukazała kulisy powstania fundacji i przedstawiła pracowników Instytutu, którzy pełnią swoje obowiązki z pasją i misją, która przyświecała powołaniu tej Instytucji. Następnie dr Paweł Filipczak przedstawił program spotkania oraz powitał zebranych podkreślając, że program konferencji został wypracowany podczas spotkań networkingowych odbywających się w ramach programu: "Porozumienie. Skuteczny Samorząd-Efektywna Profilaktyka".

W część merytoryczną szkolenia wprowadziła zebranych dr hab. Magdalena Szafranek, ekspertka fundacji Instytut Nowej Kultury. Zaprosiła do mównicy kolejno: dr Teresę Jadczak-Szumiło ("Wpływ traumy wczesnorozwojowej na kształtowanie się osobowości nałogowej"), p. Jagodę Fudałę ("Co musimy zrobić, aby zmniejszyć ilość szkód i koszty spożywania alkoholu, wynikające z picia dorosłych konsumentów") oraz dr n. med. Ewę Głuszczak-Idziakowską  ("Wokół FASD z perspektywy lekarza neonatologa"). Po przerwie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy warsztatowe, które poprowadzili Andrzej Wojciechowski oraz Błażej Gawroński. Warsztaty dotyczyły wyzwań, przed jakimi stoją Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnieniom Behawioralnym.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją połączoną z wręczeniem dyplomów dla absolwentów IV edycji studiów podyplomowych "Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień w społecznościach lokalnych". Wręczenie dyplomów poprzedziło wystąpienie dr Andrzeja Pietrycha, Prorektora Akademii Nauk Stosowanych Mazovia oraz wystąpienia Promotorek prac dyplomowych: Jolanty Terlikowskiej i prof. Magdaleny Szafranek. Po uroczystości uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na uroczystą kolację połączona z wymianą doświadczeń.

II dzień konferencji otworzyła Jolanta Terlikowska wystąpieniem "Pomoc dziecku czy rodzinie? Systemowe podejście do udzielania pomocy". Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na interaktywny warsztat autorski przygotowany przez prof. Magdalenę Szafranek: "Jak sprostać wyzwaniom w obszarze wspierania rodzin z problemem uzaleznień?". W 9 grupach uczestnicy zastanawiali się nad najlepszymi rozwiązaniami składającymi się na cały system pomocy osobom potrzebującym.

Konferencję zwieńczył wykład Sylwestra Lewandowskiego zatytułowany: "Rekomendacje Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – porozmawiajmy o prawidłowym finansowaniu gminnych programów rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii".

Na zakończenie głos zabrała Jolanta Terlikowska, która podziękowała zebranym i zaprosiła wszystkich do wspólnych inicjatyw. Dziękujemy Gospodarzom Hotelu Groman, wszystkim Wykładowcom i Uczestnikom za przybycie, aktywność oraz możliwość wymiany cennych doświadczeń. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

tagi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk