27 czerwca 2022

Wakacyjne wyzwania – Na straży prawa

Wakacyjne wyzwania , czyli jak samorząd lokalny może wspierać abstynencję dzieci i młodzieży, dbając o ich bezpieczeństwo?

 

Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy.
Wakacje to dla większości nastolatków czas relaksu odpoczynku i zabawy. Jednak nie każdy ma na zabawę dobry pomysł.  Nierzadko ostatni dzwonek szkolny staje się dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wakacyjne szaleństwo. Dysponując dużą ilością czasu wolnego, pozbawieni kontroli rodzicielskiej oraz codziennego rygoru szkolnego znacznie chętniej podejmują zachowania ryzykowne. Wśród nich na czołowe miejsce wysuwa się picie alkoholu. Jak pokazują wyniki badań  ESPAD (Europejskie Badanie w Szkołach na temat Używania Alkoholu i Narkotyków, 2019) blisko jedna trzecia piętnastolatków  uważa, że po wypiciu alkoholu będzie się świetnie bawić, poczują się odprężeni i będą bardziej towarzyscy. Takie oczekiwania na poziomie indywidualnym mogą wpływać na znacznie zwiększone prawdopodobieństwo picia i upijania się, co w konsekwencji wpływa na zwiększoną liczbę wypadków, w tym utonięć, wypadków na drodze i na szlakach turystycznych, konflikty z prawem, stanie się ofiarą przestępstwa czy nieplanowane kontakty seksualne.

Dlatego tak ważne jest, aby samorządy lokalne zintensyfikowały działania ograniczające dostępność alkoholu dla osób niepełnoletnich. Podstawową strategią w tym obszarze jest edukacja sprzedawców napojów alkoholowych i wzmożenie kontroli w zakresie przestrzegania prawa w punktach sprzedaży alkoholu i niesprzedawania napojów alkoholowych osobom poniżej 18-go roku życia.

Wychodząc na przeciw tym wyzwaniom, chcielibyśmy zaproponować Państwu pakiety edukacyjne przeznaczone do punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Udział Państwa gminy w kampanii “Na straży prawa – sprawdzam i chronię” jest wyrazem troski samorządu lokalnego o bezpieczny wypoczynek nieletnich oraz ograniczanie spożycia alkoholu wśród dzieci i młodzieży, co wpisuje się w priorytetowe zadania w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych!

Spożywanie alkoholu przez osoby poniżej 18-go roku życia sprzyja podejmowaniu zachowań ryzykownych i jest przyczyną takich problemów jak: wypadki, bójki, konflikty z prawem, nieplanowane kontakty seksualne. Wyniki ogólnopolskich badań ESPAD dotyczących używania alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną pokazują, ze 80% piętnastolatków ma już za sobą próby picia alkoholu, a co drugi uczeń pije systematycznie alkohol, głównie piwo!
 
Materiały przygotowane w ramach kampanii “Na straży prawa – sprawdzam i chronię” zostały pozytywnie ocenione przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (obecnie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom), która zakupiła pakiety edukacyjne i przekazała je do samorządów gminnych o niskich dochodach z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Rekomendacje PARPA zamieszczone są w załączeniu.

Wszystkie zamówienia złożone do 6 lipca otrzymają 10% rabatu od podanej ceny w cenniku.

Zestaw edukacyjny dla 1 sklepu zawiera:

•  plakat – 2 sztuki
•  ulotka dla sprzedawców – 3 sztuki
•  naklejkę – 3 sztuki,
•  licznik wieku – 2 sztuki,
•  tabliczka informacyjną zgodną z wymogami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – 1 sztuka,
•  przypinkę dla sprzedawcy – 3 sztuki.

 

Mamy nadzieję, że wspólnie podjęte działania przyczynią się do ograniczenia dostępności do alkoholu dla dzieci i młodzieży oraz do zwiększenia przestrzegania prawa w zakresie niesprzedawania alkoholu nieletnim.

 
Zamówienia należy składać poprzez stronę   www.sprawdzamichronie.pl
tagi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk