Wakacyjne wyzwania – Na straży prawa
Wakacyjne wyzwania , czyli jak samorząd lokalny może wspierać abstynencję dzieci i młodzieży, dbając o ich bezpieczeństwo?
Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy.
Wakacje to dla większości nastolatków czas relaksu odpoczynku i zabawy. Jednak nie każdy ma na zabawę dobry pomysł. Nierzadko ostatni dzwonek szkolny staje się dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wakacyjne szaleństwo. Dysponując dużą ilością czasu wolnego, pozbawieni kontroli rodzicielskiej oraz codziennego rygoru szkolnego znacznie chętniej podejmują zachowania ryzykowne. Wśród nich na czołowe miejsce wysuwa się picie alkoholu. Jak pokazują wyniki badań ESPAD (Europejskie Badanie w Szkołach na temat Używania Alkoholu i Narkotyków, 2019) blisko jedna trzecia piętnastolatków uważa, że po wypiciu alkoholu będzie się świetnie bawić, poczują się odprężeni i będą bardziej towarzyscy. Takie oczekiwania na poziomie indywidualnym mogą wpływać na znacznie zwiększone prawdopodobieństwo picia i upijania się, co w konsekwencji wpływa na zwiększoną liczbę wypadków, w tym utonięć, wypadków na drodze i na szlakach turystycznych, konflikty z prawem, stanie się ofiarą przestępstwa czy nieplanowane kontakty seksualne.
Dlatego tak ważne jest, aby samorządy lokalne zintensyfikowały działania ograniczające dostępność alkoholu dla osób niepełnoletnich. Podstawową strategią w tym obszarze jest edukacja sprzedawców napojów alkoholowych i wzmożenie kontroli w zakresie przestrzegania prawa w punktach sprzedaży alkoholu i niesprzedawania napojów alkoholowych osobom poniżej 18-go roku życia.
Wychodząc na przeciw tym wyzwaniom, chcielibyśmy zaproponować Państwu pakiety edukacyjne przeznaczone do punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Udział Państwa gminy w kampanii “Na straży prawa – sprawdzam i chronię” jest wyrazem troski samorządu lokalnego o bezpieczny wypoczynek nieletnich oraz ograniczanie spożycia alkoholu wśród dzieci i młodzieży, co wpisuje się w priorytetowe zadania w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych!
Wszystkie zamówienia złożone do 6 lipca otrzymają 10% rabatu od podanej ceny w cenniku.
Zestaw edukacyjny dla 1 sklepu zawiera:
Mamy nadzieję, że wspólnie podjęte działania przyczynią się do ograniczenia dostępności do alkoholu dla dzieci i młodzieży oraz do zwiększenia przestrzegania prawa w zakresie niesprzedawania alkoholu nieletnim.