Wokół systemu pomocy dzieciom z FASD – relacja z konferencji
W dniu 4 października br. w Sejmie RP, odbyła się konferencja zatytułowana “Wokół systemu pomocy dzieciom z FASD – potrzeby, zasoby i wyzwania”.
Celem konferencji, realizowanej przez Fundację Instytut Nowej Kultury we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień, było upowszechnianie wiedzy na temat problemów i potrzeb dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) i konieczności budowania oraz wdrażania systemu pomocy dzieciom z FASD, zarówno na szczeblu centralnym jak i lokalnym.
FASD, to specyficzne zaburzenie związane przede wszystkim z uszkodzeniami mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, jakie powstają kiedy dziecko jest narażone w życiu prenatalnym na szkodliwe działanie alkoholu. Tematem konferencji była prezentacja doświadczeń, dorobku i modelowych rozwiązań w zakresie metod diagnozy, terapii, edukacji i wsparcia dzieci z FASD oraz ich rodzin. Zagadnienia te były poruszane w trakcie trzech sesji tematycznych. Ważnym punktem programu były podsumowania poszczególnych sesji, które w najbliższej przyszłości pozwolą na wypracowanie niezwykle ważnych społecznie zadań w zakresie pomocy dzieciom z FASD oraz wytyczenie kierunków dalszych prac.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wielu specjalistów i praktyków, którzy w Polsce od lat działają na rzecz zwiększania wiedzy o FASD i pomocy dla rodzin w tym obszarze. Wśród zaproszonych gości konferencji znalazł się m.in. Pan Premier Henryk Kowalczyk (wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień), który otworzył konferencję.
Swoje prelekcje w trakcie sesji tematycznych konferencji wygłosili:
- dr Teresa Jadczak-Szumiło – psycholog, Centrum Psychologiczne ITEM,
- dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD,
- dr n.med. Małgorzata Klecka – psycholog, psychoterapeuta, kierownik Ośrodka FASTRYGA w Świerklanach,
- Katarzyna Biała-Solarz – psycholog, psychoterapeuta, kierownik Specjalistycznej Poradni FASD w Rzeszowie,
- Honorata Jaworek – nauczycielka wspomagająca w szkole Montessori w Warszawie,
- Katarzyna Kałamajska-Liszcz – rodzic adopcyjny dzieci z FASD,
- Ewa Głowacka – rodzic dziecka z FASD.
Mamy nadzieję, że zakończona konferencja będzie ważnym elementem procesu budowania strategii pomocy dzieciom z FASD oraz stworzenia spójnego i kompleksowego systemu pomocy dla dzieci z FASD w Polsce.
Wydarzenie zrealizowane zostało na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU), współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiazywania Problemów Hazardowych (FRPH).
Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu (SIS)
Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu (SIS)
Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu (SIS)