Konferencja "Od interwencji do skutecznej pomocy", Warszawa, czerwiec 2024
W dniach 12–14 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się trzydniowa, ogólnopolska konferencja „Od interwencji do skutecznej pomocy, czyli jak wspierać rodzinę z problemem przemocy domowej”, zorganizowana przez Instytutu Nowej Kultury na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. W konferencji udział wzięli specjaliści i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji i służb, działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Gośćmi honorowymi konferencji byli wykładowcy ze Stanów Zjednoczonych: sędzia Tandra L. Dawson - Prezes Zintegrowanego Sądu ds. Przemocy Domowej (IDVC), Manhattan, Nowy Jork (USA) oraz adw. Lydia S. Antoncic i adw. Hannah E. Reisinger - adwokatki sądowe, IDVC, Manhattan.
Celem konferencji było:
- upowszechnienie aktualnej wiedzy na temat przeciwdziałania przemocy domowej, w tym przemocy domowej związanej z używaniem substancji psychoaktywnych, w kontekście nowelizacji aktów prawnych
- wzrost wiedzy i kompetencji uczestników w zakresie stosowania procedur mających służyć ochronie członków rodzin przed przemocą
- zapoznanie się z aktualnymi informacjami w zakresie funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy domowej, w tym z nowymi zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, procedurami związanymi z procedurą "Niebieskie Karty" oraz z nowymi publikacjami związanymi z ochroną rodzin przed przemocą domową.
Prelegenci
W ramach konferencji zostało wygłoszonych 10 wykładów specjalistów oraz przeprowadzone zostały 2 sesje warsztatowe w 6 grupach tematycznych i autorskich, przeprowadzonych przez praktyków osoby z doświadczeniem prawnym. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści i praktycy w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej, w tym m.in.:
- prof. Bogdan de Barbaro,
- prof. Krystyna Rymarczyk,
- prof. Ewa Jarosz,
- prof. Wioletta Radziwiłłowicz,
- dr hab. Magdalena Szafranek,
- dr Alina Prusinowska-Marek.
Konferencja została organizowana przez Instytutu Nowej Kultury ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, w ramach zadania realizowanego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.