Zrozumieć FASD

Okres oczekiwania na narodziny nowego życia to najpiękniejszy moment w życiu przyszłej mamy. W tym wyjątkowym czasie kobieta troszczy się nie tylko o swoje zdrowie, ale również o dobro dziecka. Jednym z największych zagrożeń dla prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym jest spożywanie przez jego mamę alkoholu w czasie ciąży. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do poważnych powikłań – w tym do rozwoju FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. To piętno, które ciąży na dziecku przez całe życie.

W odpowiedzi na problem picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży powstała kampania społeczna Instytutu Nowej Kultury: „Zrozumieć FASD”. Jej cele to:

  • rozpowszechnienie wiedzy o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym oraz innych szkód wynikających z jego spożywania w ciąży,
  • promocja zachowań prozdrowotnych w okresie oczekiwania na narodziny dziecka,
  • wzmocnienie świadomości społecznej na temat warunków prawidłowego rozwoju płodów,
  • zachęcenie jak największej liczby kobiet do zadeklarowania abstynencji w czasie ciąży,
  • uwrażliwienie otoczenia ciężarnych spożywających alkohol na powagę tego problemu,
  • zwiększenie świadomości wyzwań, jakie wiążą się z FASD.

Kampania jest prowadzona zarówno w mediach społecznościowych, jak również bezpośrednio. W jej ramach na terenie całej Polski są:

  • dystrybuowane materiały edukacyjne – w tym plakaty, ulotki i scenariusz programu profilaktycznego „Biorę odpowiedzialność”, skierowanego do osób powyżej 16. r.ż.,
  • organizowane spotkania, debaty, konferencje oraz warsztaty poruszające problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Chcesz zostać partnerem akcji? Zgłoś się do nas lub pobierz darmowe materiały, które pomogą Ci zorganizować własny event.

Zapraszamy do współpracy!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk