Okres oczekiwania na narodziny nowego życia to najpiękniejszy moment w życiu przyszłej mamy. W tym wyjątkowym czasie kobieta troszczy się nie tylko o swoje zdrowie, ale również o dobro dziecka. Jednym z największych zagrożeń dla prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym jest spożywanie przez jego mamę alkoholu w czasie ciąży. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do poważnych powikłań – w tym do rozwoju FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. To piętno, które ciąży na dziecku przez całe życie.
W odpowiedzi na problem picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży powstała kampania społeczna Instytutu Nowej Kultury: „Zrozumieć FASD”. Jej cele to:
- rozpowszechnienie wiedzy o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym oraz innych szkód wynikających z jego spożywania w ciąży,
- promocja zachowań prozdrowotnych w okresie oczekiwania na narodziny dziecka,
- wzmocnienie świadomości społecznej na temat warunków prawidłowego rozwoju płodów,
- zachęcenie jak największej liczby kobiet do zadeklarowania abstynencji w czasie ciąży,
- uwrażliwienie otoczenia ciężarnych spożywających alkohol na powagę tego problemu,
- zwiększenie świadomości wyzwań, jakie wiążą się z FASD.
Kampania jest prowadzona zarówno w mediach społecznościowych, jak również bezpośrednio. W jej ramach na terenie całej Polski są:
- dystrybuowane materiały edukacyjne – w tym plakaty, ulotki i scenariusz programu profilaktycznego „Biorę odpowiedzialność”, skierowanego do osób powyżej 16. r.ż.,
- organizowane spotkania, debaty, konferencje oraz warsztaty poruszające problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.
Chcesz zostać partnerem akcji? Zgłoś się do nas lub pobierz darmowe materiały, które pomogą Ci zorganizować własny event.
Zapraszamy do współpracy!