Ograniczenie dostępności alkoholu na terenie gminy
Zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Zadanie 6. Szkolenia dla samorządów gminnych w zakresie ograniczania dostępności alkoholu w tym kontroli punktów sprzedaży oraz podejmowania interwencji w związku z nielegalną reklamą napojów alkoholowych
Nazwa własna zadania
Ograniczanie dostępności alkoholu na terenie gminy
Cel zadania
Zwiększenie kompetencji członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w zakresie strategii ograniczania dostępności napojów alkoholowych. Zwiększenie: wiedzy na temat skutecznych strategii ograniczania dostępności fizycznej alkoholu, możliwych do zastosowania w społecznościach lokalnych; wiedzy w zakresie zgodnej i niezgodnej z prawem reklamy napojów alkoholowych; umiejętności w zakresie interwencji w przypadkach nielegalnej reklamy alkoholu; liczby i poprawa jakości kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych. W ramach zadania zostanie przeszkolonych 250 członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Grupa docelowa
członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
Termin realizacji
02.09.2024 r. do 31.12.2024 r.
Data podpisania umowy
2 września 2024 r.
Opis zadania
Projekt szkoleń dla samorządów gminnych w zakresie ograniczania dostępności alkoholu, kontroli punktów sprzedaży oraz podejmowania interwencji w związku z nielegalną reklamą napojów alkoholowych zostanie zrealizowany poprzez kompleksowe działania mające na celu podniesienie kompetencji członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Projekt zakłada przeprowadzenie 10 edycji 4-godzinnych szkoleń online – każde dla grup po 25 osób, co łącznie obejmie 250 uczestników. Szkolenia będą trwać po 4 godziny dydaktyczne z 15-minutową przerwą w połowie. Program szkoleniowy będzie podzielony na dwa główne moduły. Szkolenia będą interaktywne, z możliwością zadawania pytań i dyskusji, co pozwoli uczestnikom na aktywne zaangażowanie i lepsze przyswojenie wiedzy. Narzędziem wykorzystanym do prowadzenia szkoleń będzie ZOOM. Oprócz szkoleń, projekt obejmuje akcję promocyjną i rekrutację uczestników, zapewnienie obsługi technicznej szkoleń, opracowanie i dystrybucję materiałów edukacyjnych (w tym specjalnego informatora w formie PDF), przeprowadzenie ankiet ewaluacyjnych oraz wydanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia. Projekt przyczyni się do wzmocnienia kompetencji samorządów w zakresie ograniczania dostępności alkoholu i skutecznego egzekwowania przepisów prawa dotyczących sprzedaży napojów alkoholowych, w tym ich reklamy.