zadanie dofinansowane

Szkolenie dla PCPR „Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym w pieczy zastępczej"

pasek z logotypami 3.jpg

Zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Zadanie 13. Szkolenie dla pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w zakresie pracy z rodzinami w pieczy zastępczej, do których trafiły dzieci z doświadczeniem wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym i przemocy domowej

Nazwa własna zadania

Szkolenie „Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym w pieczy zastępczej”

Cel zadania

Podniesienie kompetencji Pracowników PCPR – koordynatorów pieczy zastępczej: Zapewnienie pracownikom PCPR związanym z pracą z rodzinami z pieczy zastępczej dogłębnej wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych do efektywnej pracy z rodzinami w systemie pieczy zastępczej, szczególnie z dziećmi z doświadczeniem wychowywania się w rodzinach z problemem alkoholowym i przemocą domową. Wsparcie rozwoju dzieci z traumą: zwiększenie skuteczności pracowników PCPR w identyfikacji i reagowaniu na specyficzne potrzeby dzieci pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym i/lub przemocą przy uwzględnieniu doświadczeń traumy wczesnodziecięcej, mając na uwadze ich dobrostan emocjonalny i rozwój. Oczekiwane rezultaty, to podniesienie kompetencji uczestników w zakresie identyfikacji i skutecznego reagowania na potrzeby dzieci z trudnych rodzin oraz poprawa jakości wsparcia oferowanego przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Projekt przyczyni się do zwiększenia świadomości i wrażliwości na problemy dzieci z rodzin alkoholowych i dotkniętych przemocą domową, a także do lepszego dostosowania strategii pomocy do indywidualnych potrzeb tych dzieci. W ramach zadania zostanie przeszkolonych 144 pracowników PCPR.

Grupa docelowa

Pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie

Termin realizacji

02.04.2024 r. do 31.12.2024 r.

Opis zadania

Projekt szkolenia „Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym w pieczy zastępczej” ma na celu dostarczenie pracownikom Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie pracy z rodzinami w systemie pieczy zastępczej, do których trafiły dzieci z doświadczeniem wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym i/lub przemocą domową. Szkolenie, trwające 32 godziny dydaktyczne rozłożone na trzy dni, składa się z 21 godzin wykładów i 11 godzin warsztatów, prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie psychologii, pedagogiki oraz prawa rodzinnego.

Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z wpływem uzależnienia rodziców na życie rodzinne, doświadczeniem przez dzieci przemocy domowej, funkcjonowaniem dzieci po prenatalnej ekspozycji na alkohol, dzieci z zaburzeniami przywiązania i po traumie wczesnodziecięcej, a także metodami pracy z dziećmi krzywdzonymi w rodzinie. Program szkolenia zawiera również omówienie zmian prawnych dotyczących ochrony dziecka i pracy w systemie pieczy zastępczej.

PCPR.jpg

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Koszyk