Konferencja „Stawiamy na jakość działań i programów profilaktycznych dzieci i młodzieży”
Zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Zadanie 2/HM: Organizacja konferencji dotyczących profilaktyki zaadresowanej do dzieci i młodzieży dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Nazwa własna zadania
Konferencja profilaktyczna „Stawiamy na jakość działań i programów profilaktycznych dzieci i młodzieży”
Cel zadania
Nabycie przez uczestników konferencji wiedzy (opartej na rzetelnych źródłach naukowych) w zakresie prowadzenia skutecznych działań profilaktycznych adresowanych do dzieci, młodzieży, a także ich rodziców bądź opiekunów, dotyczących używania substancji psychoaktywnych oraz celowości i efektywności przeznaczania środków na działania profilaktyczne. Promocja standardów profilaktycznych oraz upowszechnienie programów rekomendowanych znajdujących się w bazie programów rekomendowanych, a także pogłębienie wiedzy na temat standardów profilaktyki opartej na naukowych podstawach. Upowszechnienie rekomendacji dla nauczycieli w-f oraz trenerów sportowych, w zakresie realizacji działań profilaktycznych w obrębie zajęć sportowych.
Grupa docelowa
Pracownicy oświaty (dyrektorzy szkół, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele), a także profilaktycy realizujący działania profilaktycznych adresowane do dzieci i młodzieży w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Termin realizacji
01.03.2025 r. do 30.06.2025 r.
Data podpisania umowy
19.12.2024 r.
Opis zadania
Projekt zakłada zorganizowanie konferencji dotyczącej organizacji oraz prowadzenia działań z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży. W ramach zadania poruszona będzie jakże ważna kwestia dotycząca oceny jakości podejmowanych działań oraz potrzeba należytego określenia celowości i adekwatności przeznaczania środków finansowych na działania profilaktyczne. Promowane będą również obowiązujące standardy profilaktyczne, w tym programy rekomendowane znajdujące się w bazie programów rekomendowanych. Dzięki formie konferencyjnej uczestnicy będą mieli dobrą okazję do wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń w wyżej wymienionym obszarze. W projekcie udział weźmie 90 uczestników.