Szkolenie dla samorządów „Jak zadbać o standardy jakości w obszarze profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży”
Zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Zadanie 10/HM. Szkolenia dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z zakresu profilaktyki zaadresowanej do dzieci i młodzieży.
Nazwa własna zadania
Szkolenie dla przedstawicieli JST „Jak zadbać o standardy jakości w obszarze profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży”
Cel zadania
Podniesienie wiedzy przedstawicieli samorządów gminnych w zakresie standardów jakości w profilaktyce uzależnień oraz rekomendacji dotyczących organizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych i roli sportu w profilaktyce. Upowszechnienie programów profilaktycznych znajdujących się w Bazie rekomendowanych programów, opartych na naukowych podstawach oraz o potwierdzonej skuteczności, ze szczególnym uwzględnieniem 5 prezentowanych programów. Zwiększenie kompetencji i umiejętności osób decydujących o realizacji określonych działań profilaktycznych w gminie, w zakresie wyboru ofert profilaktycznych i doborze efektywnych programów do konkretnych grup docelowych. Zwiększenie kompetencji do wprowadzania zmian w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, na rzecz efektywnych działań profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży.
Grupa docelowa
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; pełnomocnicy ds. uzależnień; koordynatorzy gminnych programów oraz inni przedstawiciele urzędów gmin odpowiedzialni za realizację zadań z obszaru profilaktyki uzależnień zaadresowanych do dzieci i do młodzieży
Termin realizacji
03.02.2025 r. do 30.06.2025 r.
Data podpisania umowy
23.12.2024 r.
Opis zadania
Projekt zakłada realizację dwóch edycji szkolenia, w wymiarze 3 dni każde, dla przedstawicieli samorządów lokalnych – osób odpowiedzialnych za realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, członków gminnych komisji. Program szkolenia obejmuje 6 godz. seminariów, w podziale na 2 grupy i 2 tematy merytoryczne. Seminaria będą realizowane naprzemiennie - każdy uczestnik weźmie udział w obu seminariach tematycznych. Zaplanowano także realizację 16 godz. wykładów. W ramach zadania zostanie przeszkolonych 120 członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.